portalmaturzysty.pl

Witaj na naszym forum dyskusyjnym!

Rozwód - mąż się nie chce zgodzić!

Post Reply

Page: 1

Author Post
Member
Registered: Jun 2015
Posts: 62
Location: Trzebiatów
Co zrobić, jeśli mąż nie chce się zgodzić na rozwód? Mamy 15-letnie dziecko które jest głównym powodem dla którego do tej pory się nie zdecydowałam na to, ale uważam, że jest na tyle duży, żeby zrozumieć. W moim małżeństwie czuję się ofiarą, odebrało mi radość z życia i wpędziło w depresję, z której dopiero niedawno wyszłam. Próbowałam podjąć rozmowę wielokrotnie, ale on zawsze mnie wyśmiewa. Pewnie myśli, że nie mam odwagi, ale tak w rzeczywistości, to jedyna moja wątpliwość dotyczy tego, że nie bardzo wiem, jak się za to zabrać, skoro tylko ja tego chcę. Jeśli komuś udało się uzyskać rozwód, na który nie chciał się zgodzić partner, albo w ogóle ktoś słyszał o tym co trzeba zrobić to proszę o poradę.
Member
Registered: Jun 2015
Posts: 60
Location: Rybnik
Z prawnego punktu widzenie jest to skomplikowana sprawa, ale na pewno możliwa do rozwiązania, więc proszę się nie stresować. Wyjdźmy od tego, że by sąd mógł orzec o rozwodzie, muszą wystąpić przesłanki pozytywne, czyli udowodnione przesłanki faktycznego rozpadu życia małżeńskiego. W pani przypadku, skoro czuje się pani dręczona psychicznie, jest duża szansa uznania tego za wystarczający powód. Ważne jednak, że przy tym nie może wystąpić żadna z przesłanek negatywnych, czyli takich, które świadczą o stałym istnieniu relacji. I przechodząc do sedna, na pani korzyść działa fakt braku wśród przesłanek negatywnych przykładu nieuzyskania zgody na rozwód ze strony jednego z małżonków. Oznacza to, że może pani składać pozew rozwodowy, pamiętając o tym, że jeśli zostanie orzeczona pani wyłączna wina, brak zgody męża będzie wystarczającym powodem do odrzucenia wniosku. Jak z pewnością powie pani każdy adwokat rozwód się nie dokona, jeśli sąd uzna, że będzie to miało negatywny wpływ na dobro małoletniego dziecka. Niemniej jednak, choć pani informacje są mało szczegółowe, na pani miejscu byłabym dobrej myśli, ponieważ po pierwsze, powinni być możliwe udowodnienie winy mężowi, po drugie, dziecko jest już na tyle duże, że również nie powinno być przeszkodą.
Member
Registered: Nov 2013
Posts: 34
Location: Tarnów
To co Pani powiedziała brzmi pocieszająco, szczerze mówiąc nie wiedziałam, jak to wygląd z tą winą w przypadku braku zgody jednej ze stron na rozwód. Też myślę, że mogę dodać otuchy, bo jestem już po rozwodzie, choć mój mąż był zdecydowanie przeciwny przez cały czas.
Member
Registered: Nov 2013
Posts: 83
Location: Łódź
Też mi się udało uzyskać rozwód, chociaż na początku moja żona mówiła, że prędzej zginie, niż podpisze papiery rozwodowe… Ale mój adwokat powoływał się właśnie na takie argumenty, jak pani wymieniła. I tak na prawdę na logikę wystarczy na to spojrzeć. Przecież rozwód zawsze się łączy chyba z kłótnią, więc z czystej złośliwości ktoś by mógł odmawiać wyrażenia zgody.

Post Reply

Page: 1